Wyszukaj grób

REGULAMIN CMENTARZA PARAFIALNEGO W POBIEDNIKU MAŁYM 

                                                  

  1. Administratorem cmentarza jest zawsze Proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Pobiedniku Małym, a w jego imieniu Zarządza cmentarzem i kieruje pracami na nim p. Janusz Kostuch, reprezentujący firmę pogrzebową „Znicz”. Wszelkie prace ziemne na cmentarzu związane z wykopem grobów czy piwnic wykonuje na zlecenie Administratora cmentarza - Zarządca cmentarza (pan Janusz Kostuch). Zarządca cmentarza w okresie letnim zajmuje się koszeniem trawy na cmentarzu (za utrzymanie porządku wokół grobów odpowiadają ich opiekunowie). Prace nagrobkowe wykonują Zakłady Kamieniarskie wskazane i wybrane przez Dysponenta danego grobu (po uzyskaniu stosownej zgody Administratora Cmentarza - zob. pkt 8-10 Regulaminu).

    Kontakt do Zarządcy cmentarza:
    Niepołomice, ul. Grunwaldzka 43a, tel. 602-327-420. 


  2. Parafia w Pobiedniku Małym w odniesieniu do cmentarza jest właścicielem gruntów, drzewostanu i miejsc grzebalnych - jako ściśle powiązanych z gruntem.

 

     3. Cmentarz jest poświęconym miejscem doczesnego spoczynku zmarłych i miejscem modlitwy, dlatego zabrania się na jego terenie palenia papierosów, wprowadzania psów oraz głośnego zachowania.

     4. Za korzystanie z miejsc grzebalnych na cmentarzu pobierana jest w Kancelarii Parafialnej opłata uzależniona od rodzaju grobu i jego wielkości.

     5. Osoba, która opłaca miejsce, staje się jego Dzierżawcą na okres 20 lat i Dysponentem miejsca pochówku (chyba, że wskaże inną osobę – jako Dysponenta). W tym czasie Dzierżawca jest zobowiązany do stałej troski o stan techniczny i wygląd grobu oraz jego bezpośrednie obejście, aby nie zagrażało bezpieczeństwu sąsiednich grobów.

    6. Osoba opłacająca miejsce pod grób otrzymuje potwierdzenie tego faktu poprzez odpowiedni dokument w Kancelarii Parafialnej. Jeżeli po 20 latach Dzierżawca nie dokona przedłużenia dzierżawy miejsca pochówku, wówczas Administrator cmentarza traktuje to jako rezygnację z miejsca na cmentarzu. W takiej sytuacji, miejsce grzebalne może być ponownie wykorzystane do nowych pochówków.

    7. Parafia nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikłe z dewastacji lub klęsk żywiołowych na terenie cmentarza. Nagrobki podlegają dobrowolnemu indywidualnemu ubezpieczeniu przez Dzierżawców grobów.

    8. Zakład Kamieniarski chcący wykonywać prace na cmentarzu, musi wcześniej uzyskać zgodę Proboszcza parafii -jako Administratora cmentarza - na wjazd na teren cmentarza oraz uiścić stosowną opłatę w Kancelarii Parafialnej, aby rozpocząć:

 

budowę nowego nagrobka/pomnika,


remont nagrobka/pomnika (np. naprawę, bądź wymianę płyty nagrobnej),


umieszczanie ławek czy sadzenie krzewów lub drzew przy grobie (obiekty umieszczone bez zgody

Administratora cmentarza lub poza wyznaczonym miejscem - mogą zostać rozebrane i usunięte).

 

  1. Zakład Kamieniarski uzyskawszy zgodę Administratora cmentarza na wykonywanie prac kamieniarskich na cmentarzu, odpowiada za uporządkowanie miejsca po wykonaniu tych prac. Pozostałości po starych, rozebranych pomnikach winny być niezwłocznie usunięte z terenu cmentarza przez Zakład Kamieniarski lub Dzierżawcę grobu.


  2. Prace budowlane i remontowe wolno przeprowadzać tylko w dni powszednie po wcześniejszym zgłoszeniu Administratorowi cmentarza. Parafia nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody wyrządzone przez firmy świadczące usługi pogrzebowe, kamieniarskie czy budowlane, ale osoba na której zlecenie prace te były wykonywane.


  3. Opłaty pobierane za miejsce pochówku oraz prace wykonywane na cmentarzu przeznaczone są na:

  koszty utrzymania cmentarza oraz kaplicy cmentarnej;


  wywóz śmieci (zniczy, lampionów, zwiędłych kwiatów, wieńców itp.);


  obsługę strony internetowej cmentarza;

 

 

     12. Zużyte lampiony, znicze i inne elementy plastikowe, szklane lub metalowe należy składać do kontenerów, a w przypadku ich przepełnienia obok nich.

 


     13. Wieńce z żywych kwiatów oraz inne śmieci organiczne należy składać w wyznaczonym do tego miejscu – obok kontenerów (nie w kontenerze).

 

  1. Zabrania się:

 wjazdu pojazdami mechanicznymi bez zgody Administratora cmentarza,


samowolnego umieszczania ławek, nasadzania lub usuwania drzew i krzewów,


 pozostawiania w kontenerach śmieci niepochodzących z cmentarza.

 

 

                                                                                      UPRAWNIENIA DO GROBU:

 
Prawo pochowania zwłok ludzkich ma osoba która przy okazji wnoszenia opłaty za grób została wskazana jako Dysponent miejsca pochówku, a dopiero w następnej kolejności pozostała rodzina osoby zmarłej, a mianowicie:

 

2) pozostały małżonek

3) krewni zstępni (dzieci, wnuki)

4) krewni wstępni (rodzice, dziadkowie)

5) krewni boczni do 4 stopnia pokrewieństwa (rodzeństwo i ich krewni)

6) powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia (krewni współmałżonka).