Wyszukaj grób

Informacje o cmentarzu

Cmentarz parafialny został założony w 1818 roku.

 

Najstarszą zachowaną mogiłą jest zbiorowy grób Powstańców Styczniowych z 1863 r., którzy polegli z rąk żołnierzy rosyjskich w czasie bitwy w Pobiedniku Wielkim. W okresie zaborów wioska Pobiednik Wielki, która jest częścią parafii, była równocześnie granicą celną pomiędzy zaborem Austro-Węgierskim a Carską Rosją. 4/5.05.1863 r. rozegrała się bitwa pomiędzy powstańcami pod dowództwem kpt. Stefana Malczewskiego a regularnymi wojskami rosyjskimi na terenie Igołomi i Pobiednika Wielkiego. W wyniku walk na terenie Pobiednika Wielkiego zginęło około 20 powstańców, którzy zostali z polecenia zaborcy rosyjskiego zakopani w bezimiennej mogile przy drodze przebiegającej przez teren dzisiejszego cmentarza parafialnego. Pamięć o powstańcach przetrwała dzięki dziedziczce Pobiednika Wielkiego, która poleciła w miejscu bezimiennej mogiły zasadzić cztery czerwone klony. W 1970 r., w miejsce klonów, postawiono brzozowy krzyż, a w 1994 roku w rocznicę śmierci dyktatora Powstania Styczniowego - Romualda Traugutta, postawiono w miejscu krzyża pamiątkowy nagrobek. Na nagrobku umieszczono nazwiska Powstańców Styczniowych: kpt. Stefana Malczewskiego (1838-1875) - dowódcy oddziału powstańców oraz pochodzącego z terenu parafii powstańca - Tadeusza Zimnego (pochowanego w Igołomi). Mieszkańcy parafii Pobiednik Mały z okazji 11 XI czy 3 V składają w tym miejscu kwiaty i zapalają znicze, aby w ten sposób uczcić pamięć tych, którzy oddali swe życie w walce o wolną Ojczyznę (zob. Sektor E, Rząd 1, Kwatera 6).

 

 

 

 

Do 1945 roku właścicielami Pobiednika byli miejscowi dziedzice - pochodzący z rodu Prus-Lisickich. Ostatnimi żyjącymi dziedzicami byli: Kazimiera Bieroń z d. Lisicka, Kazimierz Bieroń oraz ich syn Krzysztof Bieroń. Mieszkali w - nieistniejącym już dziś - dworze na terenie Pobiednika Wielkiego. Na tym terenie zajmowali się uprawą ziemi oraz hodowlą ryb, w licznych na tym terenie naturalnych stawach zasilanych przez miejscowe potoki. Zapisali się w pamięci mieszkańców jako szlachetni ludzie, dobrzy gospodarze oraz odważni patrioci (zob. Sektor D, Rząd 3, Kwatera 10).

 

Na cmentarzu parafialnym pochowany jest proboszcz parafii śp. ks. Lucjan Wojciechowski (+1916 r.). W latach 1913 -1916 był duszpasterzem w Pobiedniku Małym oraz świadkiem spalenia przez zaborców zabytkowego kościoła w 1914 roku (zob. Sektor E, Rząd 1, Kwatera 3).

 

 

Galeria