Wyszukaj grób

Regulamin cmentarza parafialnego w Chomiąży Szlacheckiej

 

Cmentarz jest świętym miejscem wiecznego spoczynku naszych Zmarłych i miejscem modlitwy za nich. Ma charakter sakralny. Powinien być otoczony religijną czcią i szacunkiem oraz szczególną troską.

 

  1. Cmentarz jest własnością Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Jana Chrzciciela w Chomiąży Szlacheckiej.
  2. Cmentarzem zarządza Proboszcz Parafii, a w imieniu Proboszcza administratorem cmentarza jest firma: PPHU Usługi pogrzebowe i Kamieniarskie Tomasz Chmielewski 88-400 Żnin ul. Górska 10.
  3. Administrator cmentarza zobowiązany jest do utrzymywania porządku na cmentarzu; sprawuje nadzór nad kopaniem grobów, ekshumacjami, stawianiem bądź remontowaniem nagrobków; upoważniony jest do prowadzenia "Księgi cmentarnej" i pobierania opłat w imieniu parafii.
  4. Prawo do grobu uzyskuje się po uiszczeniu pokładnego na okres 20 lat oraz wniesieniu opłaty administracyjnej u Administratora cmentarza. Grób nie może być użyty do ponownego chowania przed upływem 20 lat. Po upływie tego okresu grób może zostać użyty do pochówku innej osoby, chyba że dysponent opłaci pokładne na kolejne 20 lat.
  5. Na cmentarzu zabrania się:

- zakłócania ciszy, porządku i powagi miejsca,

- palenia papierosów, spożywania alkoholu oraz przebywania pod wpływem środków odurzających,

- wprowadzania zwierząt,

- jazdy rowerami lub innymi pojazdami,

- wywieszania reklam,

- zanieczyszczania terenu wokół grobów, niszczenia zieleni, nagrobków i urządzeń cmentarnych,

- samowolnego sadzenia i usuwania drzew oraz ustawiania ławek i innych elementów ozdobnych bez zgody administratora.

  1. Za przebywanie dzieci do lat 13 na cmentarzu odpowiedzialni są rodzice lub prawni opiekunowie.
  2. Za stan nagrobka odpowiada dysponent miejsca.
  3. Parafia nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikłe z dewastacji lub klęsk żywiołowych. Dysponent miejsca może dokonać indywidualnego ubezpieczenia.
  4. Odpady i śmieci mogą być składowane jedynie w wyznaczonych do tego celu miejscach.
  5. Pozostały po remoncie lub rozbiórce gruz ze starego pomnika oraz ziemię pozostałą po wykopaniu grobu należy wywieźć z cmentarza. Zabrania się składowania tych odpadów w pojemnikach znajdujących się na cmentarzu.
  6. Firmy wykonujące usługi na cmentarzu muszą posiadać ważne ubezpieczenie OC i okazać je przed rozpoczęciem prac administratorowi cmentarza. Za szkody powstałe w wyniku prowadzonych prac na cmentarzu odpowiedzialność ponosi bowiem firma wykonująca daną usługę i jest ona zobowiązana do ich naprawienia.

 

 

 

W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem mają zastosowanie przepisy Ustawy z dnia 31 stycznia 1956 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (tekst jednolity Dz.U. z 2020 r. Nr 1947) oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 7 marca 2008 r. w sprawie wymagań, jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówku zwłok i szczątków (Dz.U. z 2008 r. Nr 48, poz. 284).