Wyszukaj grób

Regulamin Cmentarza Parafialnego



1. Cmentarz parafialny jest miejscem świętym, świadectwem wiary w życie pozagrobowe i wyrazem szacunku dla zmarłych.

2. Właścicielem   Cmentarza   parafialnego   jest   Parafia   p.w.   św. Stanisława BM Lipe 21 62-814 Blizanów, nr tel. 62 7511318.

3. Sprawy związane z cmentarzem załatwiane są w Kancelarii Parafialnej w dni powszednie po Mszy św., a sprawy pogrzebowe w dowolnym czasie.

4. Usytuowanie grobu i jego wymiary muszą być zgodne z planem zagospodarowania cmentarza.

5. Zgodnie z prawem cmentarnym obowiązuje opłata dzierżawy (pokładne) za miejsce na okres 20 lat. Dzierżawę można przedłużyć na następne 20 lat.

6. W przypadku nieprzedłużenia dzierżawy zgodnie z prawem cmentarnym, grób może być użyty do ponownego pochówku.

7. Ekshumacja zwłok lub szczątków jest dopuszczalna zasadniczo w okresie od 15 października do 15 kwietnia po przedstawieniu administracji cmentarza na piśmie decyzji kompetentnego organu (inspektora sanitarnego, prokuratora sądu).

8. Rodzina zmarłego lub inni opiekunowie są zobowiązani do utrzymania porządku na grobie zmarłego i w pobliskim otoczeniu.

9. Na grobach można ustawiać nagrobki po uprzednim zezwoleniu administratora. Aby uzyskać zgodę, należy przedstawić projekt nagrobka oraz uiścić opłatę w wysokości 10% od wartości nagrobka. 

10. Zakazuje się:

− samowolnej zmiany wystroju cmentarza (usuwanie i sadzenie drzew, usuwanie zabytkowych pomników);

− zakłócania ciszy, porządku i powagi miejsca;

− picia alkoholu, palenia papierosów, używania środków odurzających;

− zanieczyszczania;

− poruszania się pojazdami mechanicznymi i jednośladowymi, poza przypadkami związanymi z funkcjonowaniem cmentarza;

− wszystkiego, co jest obce świętości miejsca.

11. Odpady i śmieci (tylko cmentarne) powinny być składowane jedynie w wyznaczonym na ten cel miejscu.

12. Stare nagrobki po remoncie oraz gruz powinny być wywożone poza teren cmentarny.

13. Zarząd cmentarza nie odpowiada za szkody na grobach powstałe na skutek klęsk żywiołowych, kradzieży i aktów wandalizmu oraz za rzeczy pozostawione bez nadzoru.

 

    Administrator cmentarza 

Regulamin jest zgodny z Pierwszym Synodem Diecezji Kaliskiej

 

Pokładne, Przedłużenie ważności grobu / prolongata, Rezerwacja

 

POKŁADNE - ofiara składana za pochowanie zwłok zmarłego. Dotyczy ona każdego zmarłego chowanego na cmentarzu (również po ekshumacji). Zawiera wszelkie czynności, które są związane z pogrzebem zmarłego/ekshumowanego, a także za wszystkie śmieci, które zostaną wygenerowane podczas dwudziestoletniego okresu na cmentarzu po pogrzebie. Ofiara wnoszona jest na okres 20 lat od pochowania - Art 7, pkt. 1 Ustawy z dnia 31 stycznia 1959r o cmentarzach i chowaniu zmarłych mówi: cytuję "Grób nie może być użyty do ponownego chowania przed upływem lat 20" koniec cytatu.

Czyli w tym okresie grób w którym pochowano zmarłego nie może być zlikwidowany i użyty do ponownego pochówku przez Administratora Cmentarza. Dysponent grobu może wyrazić zgodę na pochowanie innych osób w tym grobie, o ile jest na to miejsce (groby głębinowe/rodzinne/dochowanie urny). W takim przypadku pochowanie nowego zmarłego w grobie przedłuża jego ważność (nietykalność) na okres 20 lat od daty pochowania ostatniego zmarłego.

Pokładne nie dotyczy innych ofiar, które mogą być dobrowolnie wniesione przez osobę odpowiedzialną za pogrzeb, np. ofiary za pracę organisty, innych ofiar złożonych przez dysponenta.

Ofiara za pokładne nie obejmuje opłaty administracyjnej uiszczanej firmie pogrzebowej (wykopanie grobu/murowanie grobowca).

PRZEDŁUŻENIE WAŻNOŚCI GROBU / PROLONGATA - ofiara wnoszona przez dysponenta (lub inną osobę - nawet obcą) za to, aby Administrator Cmentarza nie wykorzystał grobu do ponownego pochówku. Ofiarę tę należy wnieść po dwudziestoletnim okresie po pochowaniu ostatniego zmarłego w danym grobie.

Art 7, pkt. 2 Ustawy z dnia 31 stycznia 1959r o cmentarzach i chowaniu zmarłych mówi: cytuję "Po upływie lat 20 ponowne użycie grobu do chowania nie może nastąpić, jeżeli jakakolwiek osoba zgłosi zastrzeżenie przeciw temu i uiści opłatę, przewidzianą za pochowanie zwłok. Zastrzeżenie to ma skutek na dalszych lat 20 i może być odnowione." koniec cytatu.

Administrator Cmentarza nie ma obowiązku szukania odpowiednich osób do uregulowania stosownej opłaty.

Ofiara może być różna dla różnych rodzajów grobów - ziemny pojedynczy, ziemny podwójny/rodzinny, murowany.

REZERWACJA - ofiara, która rezerwuje osobie opłacającej / dysponentowi wybrane miejsce na cmentarzu na określony okres.
Ofiara ta podlega rozliczeniu podczas pogrzebu i obniża wartość ofiary przewidzianej za pochowanie zwłok zmarłego - tzw. pokładne. Rezerwacja może być bezterminowa, jeśli na to wyrazi zgodę Administrator Cmentarza, ale w takim przypadku nie podlega jakimkolwiek rozliczeniom przy pogrzebie zmarłego   

https://cmentarnik.net/wysoka/aktualnosci/11