Wyszukaj grób

Regulamin Cmentarza Parafialnego
w Gościszowie

 

Preambuła

Cmentarz jest świętym miejscem grzebania i spoczynku osób zmarłych oraz modlitwy, jest też miejscem zadumy nad życiem i wiecznością, dlatego tez Kościół otacza go szczególną opieką. Miejscu temu należy się cześć religijna i poszanowanie. Celem zapewnienia należnej czci zmarłym i zachowania powagi miejsca oraz zapewnienia porządku i utrzymania właściwego stanu estetycznego powierza się cmentarz wraz z jego urządzeniami szczególnej trosce przebywających na jego terenie zgodnie z postanowieniami niniejszego Regulaminu.

Na podstawie Kodeksu Prawa Kanonicznego kan. 1240 - 1243 oraz art. 2 i art. 45 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. 2018.380 t. j. z dnia 2018.02.15 z późn. zm.) w związku z art. 8 ust. 3, art. 23 i art. 24 Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską podpisanego w Warszawie dnia 28 lipca 1993r. (Dz.U.1998r. Nr 51 poz. 318 z dnia 2018.02.15), przy zachowaniu ustawy z dnia 31 stycznia 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych (tj. Dz. U. z 2011 roku, nr 118 poz. 687, ze zmianami) i rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 7 marca 2008 roku w sprawie wymagań, jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówku zwłok i szczątków (Dz. U. nr.48 póz. 284), stanowi się, co następuje:

 

§ 1 Przepisy ogólne.

  1. Cmentarz rzymsko-katolicki w Gościszowie, zwany dalej Cmentarzem, jest cmentarzem wyznaniowym Kościoła Katolickiego, przeznaczonym do pochówku wiernych mieszkających na terenie Parafii.

  2. Cmentarz jest własnością Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Gościszowie, Gościszów nr 150, 59-730 Nowogrodziec.

  3. Do własności Cmentarza należą: grunty, drzewostan i groby, jako ściśle związane z gruntami oraz wszystkie urządzenia znajdujące się na Cmentarzu. Właścicielami nagrobków Dysponenci grobów.

  4. Cmentarzem zarządza każdorazowy Proboszcz lub Administrator Parafii osobiście, zwany dalej Zarządzającym. Zarządzający może zlecić czynności administracyjne innym osobom, co wymaga pisemnego potwierdzenia.

  5. Zarządzający nadzoruje wszelkie sprawy związane z funkcjonowaniem Cmentarza oraz pobiera opłaty w Kancelarii Parafialnej, Gościszów nr 150.

 

§ 2 Postanowienia porządkowe.

  1. Cmentarz służy jako miejsce pochówku parafian, a także księży proboszczów i księży pochodzących z Parafii.

  2. Cmentarz otwarty jest codziennie w czasie otwarcia bram kościelnych.

  3. Wszyscy uczestnicy ceremonii pogrzebowych oraz przebywający na Cmentarzu zobowiązani do poszanowania świętości miejsca, zachowania ciszy i szacunku należnego osobom zmarłym oraz dbania o czystość i porządek, przestrzegania regulaminu Cmentarza oraz zarządzeń i poleceń Zarządzającego.

  4. W szczególności niedozwolone jest na terenie Cmentarza:

    • przebywanie poza godzinami jego otwarcia,

    • przebywanie w stanie nietrzeźwym, spożywanie napojów alkoholowych i środków odurzających, palenie papierosów,

    • wprowadzanie zwierząt,

    • niszczenie lub samowolne przemieszczanie elementów małej architektury,

    • samowolne wykonywanie prac budowlanych i kamieniarskich,

    • wyrzucanie śmieci w miejscach niedozwolonych oraz wypalanie śmieci,

    • umieszczanie reklam i rozkładanie wizytówek,

    • handlowanie i zarobkowanie bez zgody Zarządzającego

    • wjeżdżanie pojazdami jednośladowymi,

    • chodzenie po urządzeniach miejsc grzebalnych oraz po płytach grobów murowanych,

    • przemieszczanie wszelkiego rodzaju roślin, kwiatów naturalnych i sztucznych, wiązanek i zniczy z cudzych grobów,

  5. Zgoda Zarządzającego jest niezbędna na:
    • pochówek na Cmentarzu,

    • ekshumacje,

    • postawienie i remont każdego nagrobka,

    • wjazd pojazdów mechanicznych,

    • montowanie ławek, sadzenie drzew i krzewów przy grobach oraz układanie chodników wokół grobów.'

  6. 'Zarządca cmentarza Parafii nie odpowiada za szkody na grobach powstałe na skutek klęsk żywiołowych, czynników atmosferycznych, dzikich zwierząt, kradzieży i aktów wandalizmu oraz za rzeczy pozostawione bez nadzoru, a także za szkody wynikające z zaniedbania lub zaniechania.
  7. Ubezpieczenia poszczególnych obiektów cmentarnych od aktów wandalizmu, przypadkowego uszkodzenia lub zniszczenia, w tym wskutek warunków atmosferycznych, mogą dokonywać indywidualnie Dysponenci grobów lub osoba przez nią upoważniona.

  8. Groby o wartości historycznej, archeologicznej lub artystycznej nie mogą być likwidowane i podlegają ochronie przewidzianej w ustawie o cmentarzach oraz w ustawie o ochronie dóbr kultury.

 

§ 3 Miejsce pochówku.

  1. Na Cmentarzu mogą być następujące miejsca pochówku:

    1. grób ziemny stanowi dół w ziemi, do którego składa się trumnę z ciałem osoby zmarłej, szczątki osób ekshumowanych z innych miejsc pochówku lub urnę z prochami i zasypuje wydobytą z tego dołu ziemią.

    2. grób murowany (grobowiec) stanowi dół, w którym boki murowane do poziomu gruntu, do którego składa się trumnę z ciałem osoby zmarłej, szczątki osób ekshumowanych z innych miejsc pochówku lub urnę z prochami, nad którymi wykonane jest sklepienie.

  2. Istnieje możliwość chowania ciał zmarłych w grobach wielopoziomowych (groby głębinowe) przy zachowaniu przepisów prawa.

  3. Pomiędzy grobami powinno być zapewnione przejście o szerokości co najmniej 0,5 m. Przejścia między grobami mogą być zagospodarowane wyłącznie za zgodą Zarządzającego oraz na warunkach przez niego określonych.

  4. Na grobach można ustawiać nagrobki o wymiarach nieprzekraczających granic powierzchni grobu.

  5. Na nagrobku chrześcijanina winien być umieszczony znak chrześcijańskiej wiary, a umieszczone na nich napisy i użyta symbolika nie mogą naruszać wyznaniowego charakteru Cmentarza.

  6. Rozpoczęcie prac remontowych i budowlanych można podjąć dopiero po uzgodnieniu z Zarządzającym ich zakresu i terminu. Wykonywanie prac budowlanych i porządkowych nie może zakłócać spokoju i powagi miejsca oraz kolidować z trwającymi ceremoniami pogrzebowymi.

  7. Wykonawca prac jest zobowiązany do posiadania przy sobie dokumentu stwierdzającego zgodę na ich wykonanie oraz do naprawienia wszelkich szkód powstałych w wyniku wykonywanych prac. Wykonawca ponosi wyłączną odpowiedzialność za działania i zaniechania swoich pracowników, realizujących prace i usługi na terenie Cmentarza.

  8. Zabrania się wyrzucania gruzu, nadmiaru ziemi i odpadów po robotach budowlanych do pojemników służących do zbierania odpadów komunalnych z Cmentarza. Wykonawca musi je usunąć na własny koszt.

  9. Zarządzający ma prawo na terenie Cmentarza do kontroli pojazdów i osób oraz przewożonych i przenoszonych materiałów i sprzętu.

  10. Za opiekę i estetyczny wygląd grobu (uporządkowanie terenu wokół grobu) odpowiada Dysponent grobu lub osoba przez nią upoważniona.

 

§ 4 Prawo pochowania i pochówek.

  1. Prawo pochowania zwłok ludzkich ma najbliższa rodzina osoby zmarłej, to jest:

    • pozostały małżonek,

    • krewni zstępni,

    • krewni wstępni,

    • krewni boczni do czwartego stopnia pokrewieństwa,

    • powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia,
      a także w określonych sytuacjach organy wojskowe, państwowe i organizacje społeczne.

  1. Pochowanie na Cmentarzu osoby, która mieszka poza Parafią, wymaga zgody Zarządzającego.

  2. Zarządzający ma prawo żądać od rodziny osoby zmarłej zaświadczeń, stwierdzających przynależność do Kościoła Katolickiego.

  3. Przyjęcie zwłok do pochowania na Cmentarzu następuje po przedstawieniu Zarządzającemu przez osobę uprawnioną do pochówku odpisu aktu zgonu oraz części przeznaczonej dla administracji cmentarza, a także zgody właściwego prokuratora, jeżeli zgon nastąpił w wyniku przestępstwa lub przy podejrzeniu udziału osób trzecich oraz uiszczeniu opłat.

  4. Osoby uprawnione do pochówku zmarłego uzgadniają z Zarządzającym czas, sposób i miejsce przygotowania grobu. Następnie zlecają wykonanie ceremonii pogrzebowej i przygotowanie miejsca grobu wybranemu przez siebie podmiotowi zajmującemu się świadczeniem tego rodzaju usług i ponoszą wszystkie związane z tym koszty.

 

§ 5 Pochówek w istniejących grobach.

  1. Grób nie może być użyty do ponownego chowania przed upływem 20 lat.

  2. Po upływie 20 lat ponowne użycie grobu do chowania nie może nastąpić, jeżeli jakakolwiek osoba zgłosi zastrzeżenie przeciw temu i uiści opłatę przewidzianą za użytkowanie miejsca grobu. Zastrzeżenie to ma skutek na dalszych 20 lat i może być odnowione.

  3. Po upływie 20 lat, jeżeli nie zgłoszono zastrzeżenia i nie uiszczono opłaty za użytkowanie miejsca grobu, grób może być użyty do ponownego pochówku, co oznacza, że Zarządzający może wyrazić zgodę na pochowanie tam innego zmarłego. Zarządzający nie ma obowiązku poszukiwania i powiadamiania o tym osób, którym przysługuje prawo do dysponowania grobem, jednak jeżeli będzie to możliwe, to Zarządzający powiadomi Dysponenta grobu o zamiarze użycia grobu do ponownego pochówku, a także umieści odpowiednią informację na grobie oraz na okres dwóch miesięcy na tablicy ogłoszeń.

  4. Jeżeli po upływie 20 lat nie zgłoszono zastrzeżenia przeciwko ponownemu użyciu grobu do chowania i nie uiszczono opłaty za użytkowanie miejsca grobu, prawo do grobu wygasa dopiero z chwilą, gdy Zarządzający użył go do ponownego pochówku, to jest oddał miejsce osobie nieposiadającej wcześniej prawa do grobu w tym miejscu, celem pochowania zwłok. W takiej sytuacji, nie przysługuje roszczenie mające na celu przywrócenie prawa do grobu.

  5. W przypadku grobów murowanych przeznaczonych do pomieszczenia zwłok więcej niż jednej osoby, a także do chowania urn zawierających prochy powstałe w wyniku spopielenia zwłok, nie ma obowiązku po upływie 20 lat składać zastrzeżenia przeciwko ponownemu użyciu grobu.

 

§ 6 Opłaty.

  1. Do opłat cmentarnych należą: użytkowanie miejsca grobu, zastrzeżenia (prolongata), rezerwacje, postawienie nowego pomnika lub wymiana starego, wywóz odpadów po pogrzebie (opcjonalnie).

  2. Opłaty cmentarne, zgodnie z ustalonym cennikiem, pobiera Zarządzający. Wpływy z opłat cmentarnych przeznacza się na pokrycie kosztów utrzymania i zarządzania Cmentarzem, a także na wszelkie inwestycje cmentarne i parafialne.

  3. Od najbliższej pozostałej rodziny osoby zmarłej przyjmowana jest ofiara za przeprowadzenie ceremonii pogrzebowej w wymiarze religijnym.

  4. Opłata rezerwacyjna nie stanowi prawa własności do opłaconego miejsca, lecz wskazuje na użytkownika miejsca grobu.

  5. Pełny „Wykaz opłat" ustala załącznik do niniejszego Regulaminu.

 

§ 7 Opłata za użytkowanie miejsca grobu.

  1. W chwili utworzenia nowego grobu Zarządzający pobiera opłatę za użytkowanie miejsca grobu, jak również w chwili pochowania do już utworzonego grobu kolejnej trumny ze zwłokami lub urny z prochami.

  2. W momencie pochowania do już utworzonego grobu kolejnej trumny lub urny opłata za użytkowanie miejsca grobu jest proporcjonalna do okresu jaki miną od ostatniego pochówku do pełnego okresu rozliczeniowego w wymiarze nie mniejszym niż 20 lat.

  3. Zarządzający jest zobowiązany do przyjęcia od osoby wnoszącej opłatę za użytkowanie miejsca grobu pisemnego oświadczenia zawierającego wskazanie imienia i nazwiska oraz adresu zamieszkania Dysponenta grobu. Dysponent grobu jest osobą, z którą Zarządzający kontaktuje się we wszystkich sprawach dotyczących grobu.

  4. Poprzez uiszczenie opłaty za użytkowanie miejsca grobu nie nabywa się prawa do wyłącznego decydowania o wolnym miejscu w grobie rodzinnym (prawa do dysponowania grobem). Prawo do dysponowania grobem jest wspólnym prawem wszystkich osób powiązanych rodzinnie z osobą pochowaną w grobie.

 

§ 8 Ekshumacja.

  1. Ekshumacja zwłok i szczątków może być dokonana przez osobę uprawnioną wyłącznie:

    1. na umotywowaną prośbę osób uprawnionych do pochowania zwłok za zezwoleniem właściwego inspektora sanitarnego,

    2. na zarządzenie prokuratora lub sądu.

  2. O zamierzonej ekshumacji zawiadamia się na piśmie Zarządzającego Cmentarzem na minimum trzy dni przed ustalonym terminem.

  3. Z chwilą dokonania ekshumacji następuje utrata prawa do dotychczasowego miejsca pochówku, bez prawa obowiązku zwrotu przez Parafię jakichkolwiek opłat za okres, który jeszcze nie upłynął od dnia dokonania wpłaty.

 

§ 9 Przeniesienie grobu.

  1. Istnieje możliwość przeniesienia szczątków osób pochowanych w innych miejscach i pochowania ich na Cmentarzu w nowym grobie lub grobowcu bądź już w istniejącym grobie głębinowym lub grobowcu.

  2. W tym celu osoba uprawniona jest zobowiązana przedstawić Zarządzającemu stosowne dokumenty dla dokonania wpisu w księdze cmentarnej, ustalić czas i miejsce pochówku oraz dokonać stosownych opłat.

 

§ 10 Postanowienia końcowe.

  1. W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem stosuje się przepisy ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych Kodeksu Cywilnego oraz przepisy wykonawcze do wymienionych ustaw.

  2. Wobec osób niestosujących się do Regulaminu będą stosowane środki prawne i administracyjne.

  3. Regulamin wchodzi w życie z dniem 2023 r.

 

 

Załącznik do Regulaminu Cmentarza Parafialnego w Gościszowie

Wykaz opłat cmentarnych:

  1. użytkowanie miejsca grobu na 20 lat - 500 (użytkowanie podwójnego miejsca - 1000 zł);

  2. użytkowanie miejsca grobu murowanego (użytkowanie wieczyste na 99 lat) - 2500

  3. zastrzeżenie (prolongata) na 20 lat - 500 zł;

  4. rezerwacja miejsca - 500 zł;

  5. postawienie nowego pomnika lub wymiana starego - 250 zł;

  6. opłata za wywóz odpadów po pogrzebie - 350 zł; lub wywóz we własnym zakresie - bez kosztów