Wyszukaj grób

REGULAMIN CMENTARZA

Parafii Rzymskokatowlickiej pw. Wniebowzięcia N.M.D. i św. Klemensa w Dzierzgowie

 

Kościół zawsze uważał cmentarze, gdzie spoczywają cieała zmarłych, za miejsca święte, czyli te, które przeznacza się do kultu Bożego lub na grzebanie wiernych /por KPK, kan. 1205/.

 

Cmentarz jest miejscem ciszy, modlitwy i zadumy, należy więc zachować spokój i uszanować jego świętość. Wierni, których Bóg powołał do siebie, oczekują tutaj na dzień zmartwychwstania.

 

&1

  1. Cmentarz parafialny jest własnością Parafii w Dzierzgowie.
  2. Administratorem/zarządcą cmentarza jest ksiądz proboszcz.
  3. Cmentarz parafialny jest cmentarzem wyznaniowym Kościoła Rzymskokatolickiego, przeznaczonym do pochówku wiernych Kościoła i osób, które wyrażą wolę pochowania na nim z poszanowaniem jego charakteru.

&2

  1. Wszelkie formalności związane z funkcjonowaniem cmentarza: prace prowadzone na cmentarzu, usługi pogrzebowe, pochówek i ekshumacja, dopełnia się w kancelarii parafialnej, po przedstawieniu przez uprawnioną osobę/podmiot wymaganych przepisami prawa dokumentów i zezwoleń. Dokumenty wystawione w języku innego kraju powinny być przedłożone z wierzytelnym tłumaczeniem na język polski.
  2. Osoby przebywające na cmentarzu zobowiązane są do zachowania ciszy, powagi i szacunku należnego zmarłym oraz dbania o prządek i czystość na odwiedzanych grobach i w ich otoczeniu. Dzieci powinny przebywać na cmentarzach pod opieką dorosłych.
  3. Z uwagi na powagę miejsca jakim jest cmentarz obowiązuje bezwzględny zakaz: picia alkoholu i przebywania w stanie nietrzeźwości, palenia wyrobów tytoniowych, jazdy pojazdami jednośladowymi, wprowadzania zwierząt, niszczenia zieleni i infrastruktury cmentarza, wyrzucania śmieci poza miejscami do tego przeznaczonymi, zabudowy grobu wykraczającej poza powierzchnię miejsca grzebalnego, samowolnego wykonania prac  budowlanych oraz wszelkich czynności, które naruszają porządek i sakralny charakter tego miejsca.

&3

  1. Parafia nie ponosi odpowiedzialności za szkody na grobach postałe wskutek klęsk żywiołowych, działań firm świadczących usługi pogrzebowe, kamieniarskie, budowlane oraz za kradzieże i akty wandalizmu, a także za rzeczy pozostawione bez nadzoru.
  2. Ubezpieczenia poszczególnych obiektów cmentarnych (grobowców, pomników) od aktów wandalizmu, przypadkowego uszkodzenia lub zniszczenia mogą dokonywać indywidualnie osoby sprawujące nad nimi pieczę.

&4

  1. Na cmentarzu parafialnym pobierane są opłaty, zwane opłatami cmentarnymi, które są przeznaczone na utrzymanie infrastruktury cmentarza. Wysokość opłat cmentarnych ustala ksiadz promoszcz po konsultacjach z Radą Parafialną. W przypadku niedostatku materialnego rodziny zmarłego, wysokość opłat może zostać zmniejszona, po uzgodnieniu z Administratorem cmentarza.
  2. Opłaty cmentarne na utrzymanie infrastruktury cmentarza pobiera się za:
    a. udostępnienie miejsca pod grób,
    b. rezerwację miejsca pod grób (przez opłatę rezerwacyjną nie nabiera się praw własności do opłaconego miejsca. a
        jedynie staje się jego użytkownikiem na 20 lat),
    c. korzystanie z cmentarza tj. np.: za pozwolenie na wjazd na teren cmentarza w celu wykonania nagrobka (pomnika),
        grobu ziemnego, katakumby, dekowania, prac remontowych przy nagrobkach.
  3. Informacja o wysokości opłat ustalonych przez księdza proboszcza po konsultacjach z Radą Parafialną, a określonych w &4 pkt 1 i 2 dostępna jest w kancelarii parafialnej.
  4. Zarządca cmentarza przyjmując opłatę, potwierdza ten fakt każdorazowo odpowiednim dokumentem.
  5. Wszystkie opłaty cmentarne wynikają z kosztów funkcjonowania i utrzymania infrastruktury cmentarza oraz planów inwestycyjnych.

&5

  1. Każdy grób powinien mieć dysponenta, czyli osobę posiadającą aktualną umowę z Parafią na jego użytkowanie. W przypadku śmierci dysponenta jego prawa są dziedziczone na ogólnych warunkach.
  2. Prawo do dysponowania grobem postaje z chwilą uiszczenia opłaty na utrzymanie cmentarza. Opłaty te uiszcza się co 20 lat.
  3. Jeżeli po 20 latach dysponent grobu nie dokona przedłużenia prawa do dysponowania grobem przez złożenie opłaty na utrzymanie infrastruktury cmentarza, oznaczać to będzie rezygnację z dalszego użytkowania grobu.
  4. Uznaje się, że decyzje dysponenta grobu są składane zawsze za wiedzą i zgodą rodziny osoby/osób pochowanych w grobie.
  5. Osoby składające przed Zarządcą cmentarza oświadczenia ponoszą całkowitą odpowiedzialność za ich treść. W przypadku ujawnienia i udokumentowania oświadczenia nieprawdy, zawarte umowy o dysponowanie grobem automatycznie wygasają.
  6. Dysponenci prawa do grobu oraz miejsc objętych rezerwacją za miejsca grzebalne, winni dbać o należyty wygląd tych miejsc wraz z otoczeniem, utrzymaniem czystości, ładu i porządku, a także stanu technicznego nagrobka.
  7. Rozróżnia się następujące rodzaje grobów: ziemne, murowane, rodzinne, katakumby i kolumbaria (groby urnowe).
  8. Administrator cmentarza podaje osobie, której udostępniono miejsce pod grób wymiary tego grobu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 7 marca 2008r. w sprawie wymagań, jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówków zwłok i szczątków (Dz. U. 2008. 48. 284).
  9. Grób ziemny nie może być użyty do ponownego pochowania zmarłego przed upływem 20 lat. Po 20 latach ponownie można użyć grobu do pochowania zmarłych, chyba, że zainteresowana osoba udowodni do tego swoje prawo i uiści opłaty przeznaczone na utrzymanie infrastruktury cmentarza. Opłaty pobierane są zawsze po upływie 20 lat.

&6

  1. Zgłaszanie wszelkich spraw dotyczących grobów i cmentarza odbywa się wyłącznie u Administratora cmentarza.
  2. Prace remontowo-budowlane mogą być prowadzone w dni powszednie w godzinach od 07:00 do 20:00.
  3. Na wszelkie prace remontowo-budowlane wykonawcy powinni mieć zezwolenie Administratora cmentarza. W imieniu księdza proboszcza osobą włąściwą do nadzoru nad wykonywanymi pracami na cmentarzu jest parafialny grabarz, czyli osoba z którą parafia podpisała odpowiednią umowę. Każda inna osoba bądź podmiot gospodarczy może podjąć prace na cmentarzu jedynie po uzyskaniu zgody od administratora cmentarza. Zgoda ta zostaje wydana po przedstawieniu zaświadczenia o prowadzeniu działalności gospodarczej oraz aktualnej polisy ubezpieczeniowej, a także uiszczeniu opłaty przeznaczonej na utrzymanie infrastruktury cmentarza, o której mowa w &5 pkt 2c.
  4. Prace prowadzone poza wyznaczonymi godzinami oraz bez zezwolenia będą uważane za nielegalne. Wiąże się to z możliwością ich rozbiórki.

  5. Prace remontowo-budowlane nie mogą być wykonywane w niedziele i święta kościelne oraz w dniach 29.10 - 04.11.
  6. Na czas pogrzebu, mając na uwadze powagę tego wydarzenia oraz szacunek dla osoby zmarłej i rodziny, prace remontowo-budowlane muszą być przerwane.

&7

  1. Zarządca Cmentarza przechowuje i uaktualnia dokumentację grobów:
    a. kartoteki grobów (w porządku: sekcja, rząd, numer),
    b. dokumentację związaną z dysponowaniem grobem,
    c. karty zgonu
    d. księgę cmentarną (zmarłych), w formie tradycyjnej i elektronicznej.
  2. Dane osobowe, przetwarzane i przechowywane w zbiorze danych Zarządcy, podlegają ochronie w myśl przepisów ustawy o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (Dz. U. z 2002r., nr 101, poz 926) - z wyłączeniem art. 43 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 2 cyt. ustawy. Administratorem danych jest Zarządca cmentarza.
  3. Gromadzine dane w systemie informatycznym, a także w formie tradycyjnej są odpowiednio zabezpieczone w sposób uniemożliwiający ich nieuprawnione przetwarzanie.
  4. Dysponent grobu przekazując swoje dane Zarządcy, wyraża jednocześnie zgodę na ich gromadzenie i przetwarzanie w niezbędnych zakresie, a osobie której dane znajdują się w zbiorze danych Zarządcy, na każde żądanie przysługuje prawo do wglądu i uaktualnienia swoich danych.

&8

  1. W sprawach, których nie reguluje niniejszy Regulamin, zastosowanie mają obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa państwowego oraz Instrukcja Biskupa Kieleckiego z dnia 28.06.2017r. w sprawie zarządzania cmentarzami parafialnymi (wyznaniowymi) na terenie diecezji kieleckiej.
  2. Regulami niniejszy obowiązuje od dnia 1 lipca 2018r.

Administrator Cmentarza

 

PODSTAWA PRAWNA REGULUJĄCA FUNKCJONOWANIE CMENTARZA PARAFIALNEGO:

  • Konkordat (Dz. U. z 1998r. Nr 51, poz 318)
  • Kodeks Prawa Kanonicznego
  • Ustawa z dnia 17 maja 1989r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania (jednolity tekst: Dz. U. z 2005r. Nr 231, poz 1965 ze zm.)
  • Ustawa z dnia 17 maja 1989r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Plskiej (Dz. U. Nr 29, poz 154 ze zm.)
  • Ustawa z dnia 17 maja 1989r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (jednolity tekst: Dz. U. z 2011r. Nr 118, poz 687 ze zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 1 sierpnia 2001r. w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji grobów (Dz. U. Nr)
  • Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi (Dz. U. nr 153, poz. 1783 ze zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 7 marca 2008r. w sprawie wymagań, jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówku zwłok i szczątków.
  • Instrukcja Biskupa Kieleckiego z dnia 28.06.2017r. w sprawie zarządzania cmentarzami parafialnymi (wyznaniowymi) na terenie diecezji kieleckiej.